Nevzdávajte sa svojho súkromia! Kto nás sleduje?

Zvýšte svoju bezpečnosť na internete.

Nech už na internete robíte čokoľvek, stále vás niekto sleduje. Myslíte si, že to tak nie je a že podobné vyhlásenia sú konšpirácia? Myslíte si, že vás sa sledovanie netýka a že nemáte čo skrývať? Nemáte pravdu. Týka sa to každého.

Kto a ako nás sleduje?
1. Len čo si zapnete počítač a pripojíte sa na internet, váš poskytovateľ internetu má okamžite informáciu, na akú stránku ste vstúpili. Ešte do roku 2014 mali poskytovatelia internetu povinnosť ukladať údaje o vašej IP adrese v spojitosti so stránkami na ktoré vstupujete a ktoré prenášate. Vďaka upravenej legislatíve už toto zákon neprikazuje, ale ruku na srdce, koľko poskytovateľov internetu si preprogramovalo svoje systémy, ktoré boli dlhé roky nastavené na sledovanie?

2. Keď surfujete po internete, všímate si aj prenosový protokol? V prípade, že stránky nepoužívajú šifrovanie, čiže HTTPS, maily nepoužívajú SSL/TLS, prebieha vaša komunikácia v nezašifrovanom tvare a je pre kohokoľvek viditeľná. Ako je to možné? Prídete do kaviarne, hotela, na letisko, skrátka kdekoľvek kde je free wifi a pripojíte sa. V tom momente je všetko, čo na internete robíte, prístupné nielen poskytovateľovi internetu, ale aj všetkým ostatným používateľom, ktorí sú na tú wifinu pripojení súčasne s vami. No a keď si predstavíte, že sa cez verejnú free wifi pripojíte na svoje mailové konto, na svoj cloud, na chatovací portál, na nejaký eshop, do internet bankingu a pod. a súčasne daná služba prebieha v nezašifrovanom tvare (o čom samozrejme neviete), rovno môžete svoje heslá zakričať verejnosti okolo vás.

3. Až vstupom na nejakú stránku sa začína to pravé a masívne sledovanie. Majiteľ stránky vie v momente podľa IP adresy identifikovať odkiaľ ste, aké používate zariadenie (mobil, tablet, počítač), aký používate operačný systém, aký máte prehliadač a samozrejme vám v počítači umiestni sledovací kód. Podľa smernice EÚ sa musí každému návštevníkovi zobraziť pri prvom vstupe na stránku informácia, že daná stránka používa cookies. To sú presne tie otravné hlášky, voči ktorým je už každý imúnny a ktoré všetci bez mihnutia oka odklikávame. Odkliknutím tejto hlášky berieme na vedomie, že stránka si o nás bude zbierať rôzne typy informácií.

4. Samostatnou kapitolou je vyhľadávač Google, ktorý by bez sledovania používateľov nemohol existovať. Príjmy Googlu sú totiž z reklamy a Google je skutočný majster v zbere údajov o používateľoch. Vďaka týmto údajom si potom môžu zadávatelia reklamy vybrať cieľové skupiny obyvateľstva, ktorým sa bude zobrazovať buď reklama, alebo sa budú podľa určitého algoritmu zobrazovať relevantné odkazy.

5. Gmail patrí Googlu. Kto z nás nemá Gmail, však? Google veľmi jemne a opatrne informuje používateľov svojich služieb o tom, že zhromažďuje informácie o kontaktoch, prepája si ich a na základe takejto prepojenej siete vám ponúka relevantnú reklamu. Viete o tom, že Google číta vaše maily? Najnovšie svoje špehovanie povýšil na funkcionalitu a vďaka funkcii Smart Reply vám dokonca navrhne rôzne verzie odpovedí na prijatý e-mail.

6. Sledovaním Youtube dávate spoločnosti Google veľmi podrobný obraz o sebe. Google vie, čo sa vám páči, čo vyhľadávate, aké filmy, pesničky, či videoblogy pozeráte. Pri každej ďalšej návšteve Youtube sa vám zobrazujú videá z čoraz užšieho kruhu.

7. Máte mobil s Androidom? Na 95% v ňom máte nastavené Google konto, ktoré si samozrejme synchronizujete. Veď prečo nie? Je to pohodlné, je to in, nemusíte sa trápiť so zálohovaním kontaktov a nainštalovaných aplikácií. Googlu tak odovzdávate informácie o polohe, o navštívených stránkach, o nainštalovaných aplikáciách a mnoho ďalších informácií. Google dokonca vie, kedy chodíte spávať a po akých stránkach šúchate prstom pred spaním.

8. Ďalšou kapitolou je Facebook, ktorý je ďalší majster v zbere údajov. Facebook to má premakanejšie. Informácie, ktoré Google získava rôznymi analýzami, má Facebook ako na dlani. Vy jednoducho do vášho profilu sami a dobrovoľne napíšete, ako sa voláte, koľko máte rokov, s kým ste rodina a čo vás zaujíma. Vaše lajky o vás vypovedajú takmer všetko. Často lajkujete fotografie priateľov, funny obrázky, alebo videá? No a všimli ste si, že príspevky niektorých vašich známych sa vám už nezobrazujú takmer vôbec? Je to preto, lebo sa tak Facebook rozhodol. Podľa vašich zvyklostí mu je totiž jasné, čo vás zaujíma a čo vám už nemusí ukazovať.

9. V poslednom čase sa nám prebudil jeden dinosaurus. Áno, samotný Microsoft zistil, že zaspal dobu a že on vlastne vie o svojich používateľoch pramálo a bol k nim doteraz takmer loajálny. S novým systémom Windows 10 sa však začala nová éra sledovania. Sledovanie je dokonca tak masívne, že to vyráža dych všetkým ľuďom z IT oblasti, ktorý sa tomu čo i len kúsok rozumejú. Obrovská výhoda Microsoftu voči svojim sledovacím konkurentov je v tom, že vôbec nemusíte používať Google, Facebook, Youtube a podobne. Vy vlastne nemusíte chodiť ani na internet a Microsoft o vás bude vďaka Windows 10 vedieť, čo píšete na klávesnici.

10. Skúste sa ešte troška zamyslieť, čo robí vaša kamera a mikrofón na notebooku, počítači, mobile, keď pracujete, zabávate sa, alebo si necháte zapnutý notebook v sprche, v spálni a počas inej pikantnej činnosti si púšťate film, či hudbu. Máte pocit, že teraz som to už s paranojou prepískol?

Ešte stále si myslíte, že ste na internete v anonymite a že si môžete v pohode pozerať čo chcete, kde chcete a kedy chcete bez toho, aby o vás niekto nezbieral informácie? Problémom dnešnej doby je pretechnizovanosť v spoločnosti, kde si drvivá väčšina ľudí ani neuvedomuje, že produkty a služby ktoré im niekto dáva zadarmo, v skutočnosti zadarmo nie sú. Za tieto služby „zadarmo“ v skutočnosti platíme veľmi vysokú daň vo forme straty súkromia. No a náš zákon o ochrane osobných údajov mi pri tomto všetkom pripadá len ako výsmech a šaškovanie pred voličmi. Pardón. Občanmi.

 

Ako si zabezpečiť aspoň aké-také súkromie na internete?

Bude to tažké. Bude to dokonca ťažšie, ako keby ste chceli schudnúť, alebo prestať fajčiť. Pri ochrane svojho súkromia musíte totiž bojovať na viacerých frontoch naraz, musíte si vytrpieť nepohodlnosť a nekomfort, ktorý so sebou tieto riešenia prinášajú, ba dokonca vás takáto ochrana môže stáť aj nejaké € naviac. V ďalších častiach tohto článku vám predstavím riešenia, vďaka ktorým si môžete veľmi výrazne vylepšiť skóre so „zberačmi vašich súkromných údajov“.

 

Dokument je licencovaný ako GNU FDL 1.3 a je ho možné voľne šíriť a upravovať s podmienkou uvedenia autora „Speedex s.r.o.“ a zdrojovej webovej adresy.

1 comment on “Nevzdávajte sa svojho súkromia! Kto nás sleduje?”

Leave A Reply